10 padomi drošai braukšanai ziemā
Šajā rakstā esam apkopojuši desmit būtiskus padomus, kas palīdzēs Tev apgūt drošu braukšanu ziemā un pasargāt sevi, savus pasažierus un citus satiksmes dalībniekus.
Kad ceļi pārvēršas par gleznainām ziemas ainavām, braukšana kļūst par īstu pacietības, prasmju un piesardzības pārbaudījumu. Ne tikai snigšana un sals, bet arī ierobežota redzamība var padarīt jebkuru ceļu par bīstamu zonu. Tomēr ar atbilstošu sagatavošanos un zināšanām par drošas braukšanas principiem ir iespējams droši pārvietoties pa ziemas brīnumzemi.
1. Seko laika ziņām un rūpīgi plāno savus braucienus
Pirms došanās ceļā ziemā ir svarīgi sekot līdzi laikapstākļu prognozēm un vietējo iestāžu ziņojumiem par ceļu stāvokli. Ja iespējams, izvairies no braukšanas laikā, kad ir izsludināti brīdinājumi par nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Ja Tev nav izvēles un ceļā ir jādodas, ieplāno braucienam papildu laiku, jo satiksme pa sniegotiem un apledojušiem ceļiem noteikti būs lēnāka.
Snigšanas laikā ieteicams izvēlēties lielākus un biežāk izmantotus ceļus, kurus regulāri uzkopj sniega tīrīšanas tehnika. Izvairies no sarežģītiem krustojumiem un mazām ieliņām, kurās var būt grūti manevrēt un kuras var nebūt pienācīgi notīrītas vai apstrādātas ar pretslīdes materiāliem. Noteikti izvairies no ceļiem ar stāvām nogāzēm, jo pastāv lielāks risks zaudēt saķeri un saslīdēt – it īpaši braucot lejup no kalna.
2. Mācies atpazīt bīstamus braukšanas apstākļus
Braukšanas apstākļus var būtiski ietekmēt dažādas dabas parādības, ne tikai sniegs un apledojums. Piemēram, samazināta redzamība snigšanas vai miglas dēļ palēnina reakcijas laiku un var izraisīt negadījumus. Arī spēcīgas lietusgāzes vai atkusnis var radīt īpaši bīstamus apstākļus.
Ja gaisa temperatūra ir ap 0°C, uz ceļa var veidoties "melnais ledus", radot ekstrēmus braukšanas apstākļus.
Tāpat ir ļoti svarīgi zināt, kāda piedziņa ir Tavam auto. Priekšējo riteņu piedziņas automašīnas uz ledus un sniega "uzvedas" ļoti atšķirīgi no aizmugurējo riteņu piedziņas automašīnām. Piemēram, automašīnas piedziņa ietekmē tādas darbības kā ātruma palielināšana vai samazināšana, mainot braukšanas joslu vai zaudējot saķeri ar ceļu.
Melnais ledus ir caurspīdīgs ledus slānis uz ceļa virsmas, kas ir īpaši bīstams, jo to ir gandrīz neiespējami pamanīt un tas var izraisīt negaidītu kontroles zudumu.
3. Kārtīgi notīri sniegu un ledu no sava auto
Ir svarīgi no sniega, netīrumiem un ledus notīrīt ne tikai logus un spoguļus, bet arī lukturus un pagrieziena signālus. Pārliecinies arī, ka Tava numura zīme ir notīrīta un labi redzama.
Daudzi autovadītāji steigā nenotīra sniegu no sava automobiļa jumta, taču tas ir jādara obligāti. Automašīnai sasilstot, sniegs uz jumta kūst un var noslīdēt uz priekšējā stikla, nopietni pasliktinot redzamību vai uzlidojot citiem automobiļiem.
Pirms sniega tīrīšanas uzsākšanas iedarbini automašīnu un izmanto šo laiku, lai uzsildītu transportlīdzekli.
4. Pārbaudi auto stāvokli un aprīkojumu
Aukstums un mitrums atstāj iespaidu gan uz cilvēkiem, gan automašīnām. Zemas temperatūras var apdraudēt transportlīdzekļa darbību, ietekmējot riepu spiedienu, akumulatora un dzinēja darbību.
Pirms dodies ziemas izbraucienā, pārliecinies, ka Tavs transportlīdzeklis ir optimālā stāvoklī – pārbaudi logu tīrītāju, lukturu, akumulatora stāvokli un šķidrumu līmeni. Pārej uz ziemas logu šķidrumu, lai sistēma nesasaltu, iestājoties salam. Uzturi vismaz līdz pusei pilnu degvielas tvertni, tā pasargājot degvielas padeves caurules no aizsalšanas un nodrošinot sev degvielas rezerves neparedzētās situācijās.
Pārliecinies, ka Tava auto riepas ir piemērotas sezonai un nav pārāk nolietotas. Latvijā ziemas riepu lietošana ir obligāta no 1. decembra līdz 1. martam, bet riepu protektora dziļumam jābūt vismaz 4 mm (vēlams vairāk). Ja Tu dzīvo ārpus pilsētas, labāk izvēlies riepas ar radzēm.
Visbeidzot, apgādā savu transportlīdzekli ar komplektu ārkārtas situācijām. Tādi priekšmeti kā ledus skrāpis, sniega lāpsta, pleds, lukturītis, startera vadi un uzkodas ar ilgu lietošanas termiņu var glābt ārkārtas situācijās ziemā.
5. Pielāgo savu auto vadīšanas stilu
Lai braukšana ziemā būtu droša, ir svarīgi pielāgot savu braukšanas stilu laikapstākļiem. Jau minējām, ka Tev vajadzētu iepazīties ar sava transportlīdzekļa stiprajām pusēm un vājībām ziemas apstākļos, sākot ar to, kāda ir Tava auto piedziņa. Papildus tam praktizē šādus drošas braukšanas paņēmienus:
Palielini un samazini ātrumu pamazām, lai mazinātu saslīdēšanas risku. Straujas kustības var izraisīt kontroles zudumu uz slidenas virsmas.
Palielini distanci līdz priekšējam transportlīdzeklim, lai ierēķinātu garāku bremzēšanas ceļu.
Savlaicīgi ieslēdz pagrieziena rādītāju, lai citi autovadītāji varētu paredzēt Tavu manevru un laikus reaģēt.
Bremzē maigi un vienmērīgi, lai izvairītos no slīdēšanas. Apsver iespēju izmantot bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS), ja Tavs auto ar tādu ir aprīkots.
Saglabā mieru un koncentrējies uz ceļu un apkārtni, paredzot iespējamos apdraudējumus. Nenovērs uzmanību, piemēram, neskaties telefonā vai neregulē mūziku.
6. Izmanto pareizās gaismas
Atbilstošs auto apgaismojums ir ļoti svarīgs drošai braukšanai sliktas redzamības apstākļos, tāpēc pārliecinies, ka Tava transportlīdzekļa priekšējie un aizmugurējie lukturi, kā arī signāllukturi ir labā darba kārtībā.
Tuvās gaismas lukturi
Latvijā tuvās gaismas ir obligātas visiem transportlīdzekļiem arī diennakts gaišajā laikā. Neatkarīgi no Tavā mītnes valstī spēkā esošajiem noteikumiem, ir lietderīgi dienas laikā izmantot tuvās gaismas, lai labāk redzētu ceļu sev priekšā un arī padarītu sevi redzamāku citiem satiksmes dalībniekiem.
Miglas lukturi
Šie lukturi ir paredzēti, lai uzlabotu redzamību miglā, stiprā lietū vai sniegā. Miglas lukturi ir novietoti zem priekšējiem lukturiem un palīdz apgaismot ceļu tuvāk zemei, tādējādi uzlabojot ceļa malu un apzīmējumu redzamību. Miglas lukturus parasti izmanto kopā ar tuvās gaismas lukturiem.
Tālās gaismas lukturi
Tālās gaismas ir neaizstājamas, braucot tumsā pa lauku ceļiem un lielceļiem, kur ielu apgaismojums var būt nepietiekams. Tālās gaismas var palīdzēt saskatīt ceļu tālāk un izvairīties no ietriekšanās dzīvniekos, velosipēdistos vai gājējos, kas tumsā pārvietojas gar ceļa malu.
Ir ļoti svarīgi izslēgt tālās gaismas, kad Tev pretī brauc citi auto vai kad Tu tuvojies citam transportlīdzeklim no aizmugures, lai neapžilbinātu citus autovadītājus. Tālās gaismas nekad nedrīkst izmantot miglā, lietū vai sniegā, jo tās var pasliktināt redzamību, spīdot tieši iekšā nokrišņos.
7. Uzmanies no gājējiem un velosipēdistiem
Ziema nenozīmē tika sniegu un ledu – tā sev līdzi nes arī mazāku dienas gaismas stundu skaitu un sliktāku redzamību. Krēslas un tumsas stundās gājēji un velosipēdisti var pēkšņi parādīties it kā "no nekurienes", tāpēc Tev jābūt īpaši modram, lai tos laikus pamanītu.
Visbeidzot, līdz minimumam samazini uzmanības novēršanu, braucot krēslā vai tumsā. Izvairies no viedtālruņa izmantošanas un mūzikas regulēšanas. Pilnībā veltot uzmanību ceļam, palielinās Tava spēja pamanīt gājējus un velosipēdistus.
Samazini ātrumu pirms visām gājēju pārejām (pat, ja pie tām it kā nevienu neredz), lai laikus pamanītu cilvēkus bez atstarotājiem. Neapgaismotos ceļa posmos pēc iespējas biežāk izmanto tālās gaismas, lai uzlabotu redzamību.
8. Divreiz padomā, pirms maini joslas
Daudzi negadījumi ziemā notiek triviāla iemesla dēļ – jo autovadītāji bez vajadzības maina braukšanas joslas. Ziemā “lēkāšana pa joslām” ir bīstams ieradums, jo īpaši, ja starp tām ir pamatīga ledus un sniega kārta.
Ja Tev patiešām ir nepieciešams mainīt braukšanas joslu un Tavai automašīnai ir priekšējo riteņu piedziņa, ir svarīgi nodrošināt vilkmi, līdz automašīna ir nostabilizējusies vajadzīgajā braukšanas joslā. Kamēr priekšējie riteņi velk auto uz priekšu, aizmugurējie neizslīdēs.
Mainot joslas ar aizmugurējo riteņu piedziņas auto, vilkmi nav ieteicams izmantot, jo, palielinot ātrumu, aizmugurējā daļa var izslīdēt. Tā vietā vadi automašīnu taisni un saudzīgi.
Visvieglāk mainīt braukšanas joslu ir ar četru riteņu piedziņas automašīnu - galvenais padoms ir saglabāt vilkmi un precīzi stūrēt.
Nemaini joslas tikai tāpēc, ka viena šķietami kustas ātrāk nekā otra. Ja Tev nav jāpārvietojas gaidāma pagrieziena dēļ, labāk paliec savā joslā.
9. Pamācies ziemas braukšanu drošā vietā
Lai saprastu, kā Tavs transportlīdzeklis tiek galā ar slidenām virsmām, ir labi izmēģināt braukšanu tukšā, sniega klātā stāvvietā. Ideālā gadījumā ņem līdzi vairāk pieredzējušu autovadītāju, kurš spētu paskaidrot un ieteikt, kā rīkoties saslīdēšanas gadījumā.
Ja Tev ir šaubas un trūkst pārliecības par braukšanu ziemas apstākļos, apsver iespēju apmeklēt drošas braukšanas kursus. Šādas praktiskas apmācības var palīdzēt uzlabot Tavas braukšanas iemaņas ziemā - stūrēšanu, bremzēšanu un šķēršļu pārvarēšanu dabiski slidenos apstākļos.
10. Iegādājies KASKO apdrošināšanu
Pat visprasmīgākie un uzmanīgākie autovadītāji ziemā var saskarties ar negadījumiem un avārijām. Piemēram, ikvienam var gadīties sadursme ar meža dzīvnieku vai ar laikapstākļiem saistīti auto bojājumi.
KASKO apdrošināšana var būt Tavs drošības spilvens neparedzētās situācijās, nodrošinot Tev finansiālu atbalstu transportlīdzekļa bojājumu, negadījumu vai zādzības gadījumā. If KASKO ietver 24/7 palīdzību uz ceļa, apdrošina sadursmes ar dzīvniekiem un daudzus citus riskus, tāpēc Tev nav jāuztraucas par neparedzētiem negadījumiem, ja esi apdrošināts pie mums.
Ja Tava automašīna tiek bojāta, Tu vari viegli pieteikt atlīdzību Mans If profilā vai If Mobile Baltics aplikācijā.
Veiksmi drošas ziemas braukšanas praksē!
Apledojuši un slideni ceļi, nepietiekama transportlīdzekļa apkope un slikta redzamība ir starp galvenajiem ziemas ceļu satiksmes negadījumu iemesliem. Izprotot šīs problēmas un īstenojot mūsu ieteiktās stratēģijas, Tu varēsi droši stāties pretī ziemas braukšanas izaicinājumiem un veicināt savu un apkārtējo drošību.
Atceries, ka drošas ziemas braukšanas atslēga ir sagatavotība, informētība un vēlme pielāgot savu braukšanas stilu.