Noderīgi padomi drošākai braukšanai rudenī
Kad vasara ir godam aizvadīta un koki mūs sāk priecēt ar pirmajām krāsainajām lapām, ir īstais laiks arī pašiem mainīties līdzi, sagatavoties rudens sezonai un pielāgot savus braukšanas paradumus.
Rudens mūs mēdz pārsteigt ne tikai ar skaistām ainavām, bet arī jauniem izaicinājumiem uz brauktuves. Īsākas dienas, tumšas un slidenas brauktuves, dzīvnieki uz ceļa – šīs ir tikai dažas no ierastajām rudens braukšanas sastāvdaļām, kas liek būt daudz piesardzīgākiem un laikus sagatavot savu transportlīdzekli mainīgajiem laikapstākļiem.
Ja esi ieradis sēsties pie stūres arī gada aukstākajos mēnešos, mūsu ieteikumi drošākai braukšanai rudenī būs tieši pa ceļam. Šis ceļvedis Tev palīdzēs izvairīties no dažādiem negadījumiem un bez liekām raizēm nokļūt visos savos rudens galamērķos.
1. Pārbaudi mašīnas tehnisko stāvokli
Pirms sēdies mašīnā un dodies savos rudens piedzīvojumos, pārbaudi sava transportlīdzekļa tehnisko stāvokli. Tas ļaus pārliecināties, ka auto spēs izturēt dažādus laikapstākļus un Tu varēsi to iedarbināt un braukt bez aizķeršanās.
Tehniskajai pārbaudei ir jābūt darāmo darbu sarakstā ik pēc dažiem mēnešiem un pirms katra garāka brauciena, taču rudenī tā ir vēl svarīgāka. Vēsā laikā automašīnas sistēmas tiek pastiprināti nodarbinātas, kas var novest pie negaidītām pārslodzēm un palikšanas uz ceļa, ja problēmas netiek novērstas jau iepriekš.
Iesākumā pārbaudi akumulatoru – aukstākās dienās akumulatori, kas kalpojuši vairākus gadus, var ātri izlādēties, tāpēc labāk to laikus nomainīt vai rēķināties ar papildu uzlādi iepriekšējā vakarā. Tāpat noteikti neaizmirsti par ziemas riepām – regulāri pārbaudi to spiedienu un kopējo stāvokli, lai nodrošinātu optimālu saķeri ar ceļu. Šis būs īstais brīdis arī novērtēt bremžu kvalitāti.
Noslēdz tehnisko pārbaudi ar visu nepieciešamo šķidrumu, kā vējstiklu, dzesēšanas un motoreļļas, atjaunošanu. Ja sen to neesi darījis, nomaini arī logu slotiņas, kas palīdzēs iegūt labāku redzamību gan lietusgāzes, gan sniegputeņa laikā.
2. Nesteidzies un laikus plāno braucienus
Rudens iezīmē mācību gada sākumu, kas nozīmē, ka skolu tuvumā daudz biežāk veidojas sastrēgumi. Šis laiks ir arī aktīvās atvaļinājuma sezonas noslēgums, tāpēc lielpilsētās jārēķinās ar krietni piepildītākām ielām gan agros rītos, gan pēcpusdienās.
Līdz ar izmaiņām satiksmes intensitātē ieplāno papildu laiku, lai nokļūtu no vienas vietas uz citu, un ievēro īpašu piesardzību, braucot cauri skolu teritorijām un dzīvojamajām zonām. Šeit labi noderēs navigācijas lietotnes, kas palīdzēs iepriekš izplānot ātrāko maršrutu un apbraukt sastrēgumus. Taču tāpat mēģini doties ceļā agrāk vai vēlāk nekā ierasts, lai nepavadītu stundas garās mašīnu rindās vai arī droši sasniegtu savu galamērķi sliktos laikapstākļos.
3. Sāc pierast pie tumsas un miglas
Dienām strauji kļūstot īsākām, arvien biežāk sanāks braukt pa diennakts tumšo laiku. Arī migla un krēsla būs biežākas viešņas kā agros rītos, tā dzestros vakaros. Braukšana šādos apstākļos ir krietni apgrūtināta, tāpēc pieprasa papildu piesardzību un laiku, lai aprastu ar samazināto redzamību.
Lai arī tumsā Tu justos droši, pārliecinies par visu auto lukturu, tostarp miglas gaismu, stāvokli. Par sliktu nenāks arī atkārtota redzes pārbaude, kas ļaus saprast, vai gadījumā Tev nav nepieciešamas brilles, braucot pie stūres vājākā apgaismojumā. Visbeidzot, ja tomēr Tev nākas braukt naktī un cauri biezai miglai, palielini distanci starp sevi un pārējiem satiksmes dalībniekiem, jo pie ierobežotas redzamības nobremzēt var arī nesanākt tik ātri.
4. Esi uzmanīgs uz slideniem ceļiem
Vēls rudens nav iedomājams bez lietainām dienām, kas aiz sevis atstāj daudz peļķu un piemirkušu lapu kaudžu. Lai gan uz zemes gulošās krāsainās lapas parasti izsauc nostalģiskas sajūtas, tās patiesībā var radīt dažādas bīstamas situācijas, aizdambējot kanalizāciju, paslēpjot asas bedres un samazinot saķeri ar brauktuvi. Slapjas lapas dažkārt pat var būt slidenākas par ledu.
Rudens vidus arī parasti atnes pirmās salnas. Rītos pēc aukstām naktīm esi īpaši uzmanīgs, jo ceļi, it sevišķi tilti, pārvadi un noēnotas vietas, var būt pārklāti ar ledu un būt slideni. Tāpat viemēr kārtīgi notīri aizsalušo vējstiklu, lai vari braucot visu labi pārredzēt.
5. Turi saulesbrilles pa rokai
Lai gan rudens parasti nesaistās ar neskaitāmām saules pielietām dienām, Tev tāpat mašīnā vajadzētu turēt vismaz vienu saulesbriļļu pāri. Tas tāpēc, ka šajā laikā saule vairs neuzkāpj tik augstu debesīs un var Tevi apžilbināt kā rītos, tā vakaros, krietni ietekmējot redzamību.
Saulesbrilles un saules aizsargs būs noderīgi arī brīžos, kad saule atspīd uz slapja asfalta vai kad naktī luksofora gaismas atstarojas auto logā. Šeit noteikti jāatceras arī par vējstikla uzturēšanu pēc iespējas labākā tīrībā, jo tas viennozīmīgi ļaus iegūt daudz skaidrāku skatu.
6. Sargies no meža dzīvniekiem
Ne visi dzīvnieki rudenī taisās uz ziemas guļu. Dažiem, kā piemēram, briežiem, tieši novembrī sākas aktīvākais pārošanās periods. Tas nozīmē, ka Tev ir daudz lielākas iespējas sastapt ragaiņus uz ceļa vai tā tuvumā it īpaši agrā rīta vai krēslas stundā, kad redzamība jau tā ir apgrūtināta. Atceries, ka brieži parasti pārvietojas baros, tāpēc, ja ieraugi vienu, pagaidi, samazini ātrumu un pārliecinies, vai vēl kāds tūlīt netaisās šķērsot ceļu.
Arī citi nakts dzīvnieki, kā lapsas vai jenoti, tumšajā laikā kļūst sevišķi rosīgi un var pēkšņi parādīties uz brauktuves. Tāpēc, ja Tev naktī sanāk braukt cauri mežiem vai gar plašiem laukiem, esi piesardzīgs, samazini ātrumu un ieslēdz tālās gaismas, kamēr vien nesasniedz kādu apdzīvotu vietu.
Ja kāds dzīvnieks tomēr pamanās izskriet tieši mašīnai priekšā, nemēģini strauji griezt stūri uz vienu vai otru pusi, jo tā vari zaudēt kontroli pār auto. Tā vietā sāc bremzēt un turpini stūrēt taisni uz priekšu – ja gadīsies sadursme, sekas būs daudz vieglākas nekā tad, ja būtu centies no dzīvnieka izvairīties un iestūrējis grāvī.
If OCTA un KASKO Tavam auto
Rudens ir lielisks laiks, lai dotos garos izbraucienos un baudītu skaistās ainavas, taču tas līdzi nes arī savu daļu izaicinājumu. Augstāk minētie padomi Tev noteikti palīdzēs sagatavoties rudens un ziemas braukšanas sezonai un justies daudz drošāk uz ceļa jebkuros apstākļos.
Tomēr dažkārt negadījumi var notikt arī tad, ja esi sekojis līdzi visiem ieteikumiem un ievērojis maksimālu piesardzību. Šādās reizēs ir labi zināt, ka KASKO apdrošināšana Tev palīdzēs tikt galā ar ceļu satiksmes izaicinājumiem arī rudenī. Ja ar Tavu auto notiks kas neparedzēts, tad zini – mēs būsim blakus.
Tāpat neaizmirsti par OCTA apdrošināšanu, kas ir jāatjauno ik gadu vai pat biežāk (atkarībā no līguma) un bez kuras ceļu satiksmē nevarēsi piedalīties. Ja vēl līdz galam nevari saprast, ko katrs apdrošināšanas veids nozīmē un ko tie dod, izlasi mūsu blogu KASKO un OCTA apdrošināšana: atšķirības un ieguvumi.