5 padomi, kā rūpēties par sava suņa labsajūtu
Šajā rakstā apkoposim noderīgus padomus kopīgām aktivitātēm, veselīgām maltītēm un pat masāžām, kas palīdzēs stiprināt saikni starp Tevi un Tavu suni un uzlabot jūsu abus dzīves kvalitāti.
Kucēna vai pieauguša suņa ienākšana mājās var apgriezt pasauli kājām gaisā. Tā sniedz neizsakāmu prieku, taču arī atbildību. Mūsu četrkājainie draugi ir gatavi mums dāvāt savu beznosacījuma mīlestību, un mūsu uzdevums ir rīkoties tāpat. Lai gan dažādu šķirņu pārstāvjiem var būt atšķirīgas vajadzības, ir veidi, kā iepriecināt un parūpēties par jebkuru suni.
1. Nodrošini savam sunim fiziskās aktivitātes katru dienu
Suns labprāt pavada pusi dienas guļot, bet otru pusi – tērējot uzkrāto enerģiju dažādās fiziskās aktivitātēs. Gan kucēniem, gan pieaugušiem suņiem ikdienišķās pastaigas vai izskriešanās ir pats minimums, kas nepieciešams, lai uzturētu optimālo fizisko un garīgo veselību.
Bumbiņas vai zariņa ķeršana ir viens no vienkāršākajiem un labākajiem veidiem, kā bagātināt Tava ķepaiņa ārā pavadīto laiku. Tas ne tikai palīdzēs Tavam labākajam draugam sadedzināt pāri plūstošo enerģiju, bet arī apmierinās viņa iedzimtos mednieka instinktus. Der jebkas, kas vien spēj lidot, kā tenisa bumbiņa, tā nūjiņa. Tavam sunim nemitīgi patiks to ķert un atnest atpakaļ, jo tas viņam ļauj izjust apmierinājumu un uzlabot pašvērtējumu.
Tāpat Tu vari spēlēt dažādas spēles iekštelpās, piemēram, paslēpes ar rotaļlietām, virves vilkšanu vai mācīt suņukam dot ķepu, sēdēt un apgulties. Kopīgs spēļu laiks sniedz iespēju samazināt garlaicību un nostiprināt attiecības starp Tevi un Tavu mīluli.
Ja Tu pavadi lielāko dienas daļu ārpus mājas, centies ik pa laikam nopirkt kādu jaunu spēļmantiņu, lai Tavs suns nezaudētu interesi un būtu nodarbināts arī tad, kad Tevis nav klāt.
2. Ļauj savam sunim socializēties
Ja salīdzinātu visus mājdzīvniekus, suņi visticamāk izceltos uz pārējo fona kā tie, kas visvairāk vēlas iepazīt jaunas vietas un satikt citus suņu dzimtas pārstāvjus. Neļaujot socializēties, suns var ar laiku kļūt agresīvs vai bailīgs saskarsmē ar nepazīstamiem ciemiņiem.
Protams, ir nepieciešams laiks, lai Tavs ķepainis pierastu pie jaunas vides, teritorijas dalīšanas ar citu suni vai būšanu starp iepriekš neredzētiem cilvēkiem, tāpēc pieradināšanu labāk veikt pamazām, soli pa solim.
Sāc ar vienu jaunu pieredzi reizē un skaties, kā Tavs suns reaģē. Neuzspied nevienu astaiņu satikšanos, ja Tavs mīlulis to nevēlas. Ar laiku, ja adaptācija norit veiksmīgi, Tu vari organizēt arī kopīgas pastaigas un rotaļu laiku ar citiem četrkājainajiem draugiem.
Suns, kas ir pieradis socializēties, jutīsies pārliecinātāks par sevi un spēs vieglāk tikt galā ar stresu, kas ilgtermiņā arī nozīmēs mazāk sagrauztu kurpju pāru un retāku riešanu bez iemesla.
3. Parūpējies par sava suņa mentālo veselību
Tava suņa mentālā veselība ir tikpat svarīga kā viņa fiziskā labsajūta. Pēc dabas trauksmainākie suņuki Tavu prombūtni un palikšanu vienatnē pārdzīvos daudz vairāk nekā raksturā nosvērtākie. Lai palīdzētu šādam ķepainim tikt galā ar trauksmi, parūpējies, lai Tavam sunim mājās ir dažādas izklaides iespējas, un laiku vienatnē pagarini pakāpeniski.
Lai gan Tavs spalvainais draugs reti kad atteiktos no ieritināšanās Tev klēpī, suņiem ir nepieciešama arī sava personīgā vieta, kur aizvadīt miega stundas. Ērta un droša vide ir galvenais priekšnoteikums, lai Tavs mīlulis justos mierīgi un spētu labi atpūsties.
Visbiežāk suņi paši izraudzīsies sev piemērotāko guļamvietiņu, un kāda sedziņa vai suņa gulta ļaus viņam vēl labāk izbaudīt miegu. Guļamzonas vari ierīkot pat vairākās mājas telpās, kur Tu mēdz pavadīt visvairāk laika.
Ja redzi, ka Tavs mīlulis ir sasprindzis un pat glāsti un vēdera apčubināšana nepalīdz, vari izmēģināt masāžu. Atbildošs speciālists vislabāk iemācīs pareizo tehniku, taču vari jau iemēģināt roku, masējot sava suņa plecus ar izstieptu plaukstu un apļveida piespiedošām kustībām. Masāža ir lielisks veids, kā lietderīgi pavadīt laiku kopā ar savu suņuku un uzlabot jūsu abu saikni.
4. Ieplāno regulārus vetārsta apmeklējumus
Jebkura dzīvnieka labsajūtas pamatu pamats ir laba veselība. Pat, ja Tavs suns šķiet vesels un uzvedas kā ierasts, regulārus veterinārārsta apmeklējumus tāpat vajadzētu ieplānot.
Suņu dzimtas pārstāvji parasti pavada daudz laika ārā, vārtoties zālītē un dažkārt pat apēdot tur atrastos gardumus, kas palielina risku noķert ērces, blusas, utis vai tārpus.
Tādēļ gan kucēni, gan pieaugušie suņi ir regulāri jāvakcinē. Tas pasargās Tavu mīluli no saslimšanas ar kādu nopietnāku slimību. Vetārsta apmeklējuma laikā Tu arī varēsi pārliecināties, ka citādi ar Tava suņuka veselību viss ir kārtībā.
Vēl viens svarīgs suņa veselības priekšnoteikums ir rūpes par viņa izskatu un tā kopšana. Nagu apgriešana, kažoka izmazgāšana un apcirpšana, kā arī zobu tīrīšana ir tikpat svarīga Tavam spalvainajam draugam kā Tev pašam.
5. Pienācīgi pabaro savu suni
Suņiem ir nepieciešams pilnvērtīgs uzturs, lai justos labi. Ar ko un cik daudz barot savu mīluli ir atkarīgs gan no viņa vecuma, gan lieluma un fizisko aktivitāšu daudzuma. Augumā lielāki suņi, kas daudz laika pavada ārā, rokot bedres vai skraidot apkārt, būs izsalkušāki nekā viņu vecākie un slinkākie sugas brāļi.
Dod priekšroku specializētai suņu barībai, kas dabūjama gan sausā, gan slapjā veidā un Tavu ķepaini nodrošinās ar visiem nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām. Atšķirībā no mums suņi labprāt ēd vienu un to pašu ēdienu ik dienas, tāpēc, ja izlem pamēģināt jaunu barību, labāk to darīt pakāpeniski, vispirms jauno sajaucot ar labi zināmo veco un tikai tad to pilnībā nomainot.
Vēl viens uztura elements, par kuru būtu jāpadomā, ir dažādu gardumu un uzkodu došana starp maltītēm. Suņiem piemīt spēja stundām ilgi diedelēt pie galda un, atklāti sakot, reti kurais spēj atteikt izmisuma pilnajām actiņām.
Daži gardumi dienā būtiski neietekmēs Tava suņa svaru it īpaši, ja tos dosi kā apbalvojumu par labu uzvedību. Taču atsevišķus ēdienus, kā šokolādi vai rozīnes, gan vajadzētu labāk paturēt sev, jo tie var izraisīt nopietnas veselības problēmas.
If Mājdzīvnieku apdrošināšana – vienmēr blakus Tev un Tavam sunim
Tu vari darīt visu iespējamo, lai parūpētos par sava suņa veselību, taču var gadīties, ka Tavs mīlulis pēkšņi saslimst vai savainojas un Tu nezini, kā vislabāk rīkoties, lai viss atkal ieiet vecajās sliedēs.
Šādos gadījumos ir labi atcerēties, ka If Mājdzīvnieku apdrošināšana var nākt Tev palīgā. Ja Tavs suņuks ir neplānoti jāved pie vetārsta, Tu pēc apmeklējuma vari iesniegt atlīdzības pieprasījumu savā Mans If profilā vai aplikācijā If Mobile Baltics. Tikai neaizmirsti paņemt visus ar apskati un ārstēšanu saistītos dokumentus, kā čekus, vetārsta slēdzienu utt., lai varētu saņemt izdevumu atmaksu.