Padomi, kā sagatavot vasarnīcu ziemai

Kad dienas kļūst arvien īsākas un rudens dzestrums vairs nav nekāds retais viesis, ir skaidrs, ka ir laiks savu mitekli, tostarp vasarnīcu, sagatavot ziemai. Atceries, ka vasaras mājas ir domātas vasaras siltajiem laikapstākļiem un bez to iepriekšējas pielāgošanas gada aukstākajiem mēnešiem, pavasari var nākties sagaidīt ar jauniem remontdarbiem.

Gan mazām būdiņām pie ezera, gan plašām vasarnīcām laukos ir jāvelta laiks un rūpes, lai tās kārtīgi ieziemotu, ļautu tām nezaudēt savu spozmi un kalpot vēl vairākas vasaras. Neesi drošs, kā tieši to darīt? Šajā rakstā minētie padomi Tev sniegs nepieciešamās zināšanas, lai sagatavotu savu vasaras māju aukstajai sezonai un ar mierīgu sirdi pārlaistu ziemu.

1. Pārbaudi jumta segumu un logus

Drošs un vesels jumts ir svarīgs priekšnoteikums, lai mājoklis un iedzīve netiktu sabojāta visdažādākajos ziemas laikapstākļos. Tāpēc viens no pirmajiem uzdevumiem, kas jāpaveic ieziemošanas procesā, ir jumta pārbaude. Paskaties, vai jumta dakstiņi, šindeļi vai plāksnītes nav kaut kur atcēlušies vai saplaisājuši, radot sūci, un nomaini bojātos elementus.

Tāpat kā jumta segums, arī logu rāmji un izolācijas materiāli nav mūžīgi, tāpēc pirms ziemas noteikti pārbaudi to kvalitāti, pievēršot uzmanību šķirbām un plaisām, pa kurām ūdens varētu sūkties iekšā. Izmanto speciālu pildvielu vai tepi koksnei, lai aizpildītu caurumus, vai arī nomaini logu pavisam, ja tā rāmis vai stikls šķiet pārāk trausls, lai pārdzīvotu spēcīgu vēju vai sniegputeni.

Nebaidies izsaukt meistaru, ja neesi radis veikt šādus darbus un nezini, vai pats varēsi tikt galā.

2. Atslēdz ūdens padevi

Ja Tavā vasarnīcā nav ierīkota apkures sistēma vai arī neplāno to ziemas laikā izmantot, atslēdz ūdens padevi un iztukšo visas caurules un trubas līdz pēdējai pilītei, lai tās mīnus grādos nesasalst un neieplaisā. Atver visus krānus, vairākkārt nolaid ūdeni tualetē, atgaiso radiatorus un attīri no ūdens visu to izmantojošo sadzīves tehniku, kā veļas mašīnas.

Tu varēsi vēl labāk pasargāt savas vasarnīcas ūdens caurules, uzmontējot tām siltumizolācijas čaulas. Tas var būt īpaši svarīgi caurulēm, kas atrodas ārā. Savukārt iekštelpās pārliecinies, ka pie caurulēm var piekļūt siltais gaiss, atverot skapīšu druvis un ļaujot saules gaismai tās apspīdēt. Elektriskie sildītāji šeit nederēs, jo ir pārāk riskanti tos atstāt ieslēgtus bez uzraudzības.

3. Iztīri notekcaurules

Daudziem notekcauruļu tīrīšana šķiet nevajadzīgs solis, tomēr tai ir būtiska loma vasarnīcas pielāgošanā ziemas sezonai. Pērnās lapas, zariņi, sūnas un citi netīrumi itin viegli atrod ceļu uz notekcaurulēm un ar laiku uzkrājas, neļaujot ūdenim viegli aizplūst un palielinot griestu un blakus sienu appludināšanas risku. 

Tāpēc, kad veic jumta pārbaudi, neaizmirsti uzmest aci arī notekcaurulēm un atbrīvot tās no dažādiem aizsprostojumiem. Tāpat vari aizklāt notekas ar speciāliem pārsegiem, lai novērstu lapu vai gružu iekļūšanu tajās un nodrošinātu optimālu sniega un lietusūdens novadīšanu ziemā.

4. Nodrošini labu gaisa apriti un apsildi

Sasmacis gaiss un pelējuma smaka nav gaidīti ciemiņi nevienās mājās, taču tie pavisam viegli var iemitināties ilgstoši neapdzīvotās telpās. Lai pārliecinātos, ka Tava vasarnīca to nepiedzīvo un pēcāk visas mēbeles nav jāmaina uz jaunām, nodrošini labu gaisa cirkulāciju visās istabās, attaisot dūmvadu un izgriežot visus zarus, krūmus un vīteņaugus, kas piespiedušies logiem un ārsienām.

Būs vēl labāk, ja ik pa laikam apciemosi savu vasaras mitekli un atvērsi logus, lai telpas dabū kārtīgi izvēdināties. Tas pats attiecas uz vasarnīcas apsildi. Ja Tavai mājai nav regulējamas apkures sistēmas, pakavējies atsevišķas dienas ilgāk (bet jo īpaši mīnus grādos) un iekurini krāsni vai ieslēdz sildītāju, lai samazinātu mitruma iesūkšanos sienās un pārējās mantās.

5. Iztukšo virtuvi

Ja Tavā vasarnīcā ir virtuve, noteikti atbrīvojies no visiem pārtikas produktiem, kas pa ziemu varētu sabojāties. Dārzeņi, ēdienu pārpalikumi un atvērti iepakojumi var viegli pievilināt grauzējus, kukaiņus un citus kaitēkļus, kas ne tikai atstās nekārtību virtuvē, bet arī var pabojāt mēbeles un iedzīvi. Tāpat veci, sapuvuši pārtikas produkti var veicināt pelējuma veidošanos un izplatību.

Ņem arī konservējumus, ievārījumus un sulas burkas līdzi, jo tās aukstumā var sasalt, saplīst vai pat uzsprāgt. Atvieno no elektrības visas ierīces, kuras pa ziemu neizmantosi, un kārtīgi notīri virtuves virsmas un skapīšu plauktus. Ja tomēr vēlies atstāt kādus izturīgākus produktus nebaltai dienai, ieliec tos hermētiskos traukos papildu drošībai.

6. Novieto dārza iekārtas un mēbeles zem jumta

Kad es ticis galā ar sagatavošanas darbiem iekštelpās, neaizmirsti parūpēties par dārza mēbelēm, griliem un citām ārā noliktajām mantām. Ilgstoša atrašanās aukstumā, lietū un sniegā var krietni palielināt šo priekšmetu nolietojumu, ļaut izplatīties rūsai un atstāt arī citus neatgriezeniskus bojājumus.

Mēģini noglabāt visas pārvietojamās mēbeles, kā krēslus vai galdus, un citas mazākas mantas savā vasarnīcā, šķūnī vai garāžā. Masīvāki un izturīgāki priekšmeti var palikt ārā, tomēr drošības labad apklāj tos ar ūdensizturīgu plēvi vai brezentu, kas tiem palīdzēs pārdzīvot ziemu un rudens vētras.

7. Ievēro drošības principus

Vasarnīcas drošībai ziemā vienmēr ir jābūt Tavai pirmajai prioritātei, sagatavojot to aukstajai sezonai. Ja iespējams, uzstādi dūmu detektorus vai pārliecinies, ka esošie ir darba kārtībā, lai laikus saņemtu ziņu par potenciālām briesmām.

Ja Tavā vasaras mājā ir kamīns vai malkas krāsns, centies pirms ziemas iztīrīt ar to savienoto skursteni un dūmvadu, lai samazinātu nejaušas uguns izplatības risku. Tāpat pārbaudi visas slēdzenes vai slēģus un nomaini uz jauniem tos, kuri kļuvuši pārāk vaļīgi vai ir kā citādi sabojājušies.

Kopumā būsi tikai ieguvējs un jutīsies mierīgāk, ja ik pa dažām nedēļām apciemosi savu vasarnīcu, lai pārliecinātos, ka viss ir droši. Ja tas nav iespējams, palūdz uzticamam kaimiņam vai draugam pieskatīt Tavu vasaras mājiņu vai arī uzstādi novērošanas kameru un pārraugi savu mājokli attālināti.

If Mājokļa apdrošināšana – vienmēr Tev līdzās

Vasarnīcas sagatavošana gada aukstākajiem mēnešiem prasa laiku un zināmu piepūli, tāpēc svarīgi to sākt darīt jau laikus – vismaz mēnesi pirms ziemas iestāšanās. Nesteidzies un neizlaid nevienu no augstāk minētajiem soļiem – labi ieziemota un pasargāta vasarnīca kalpos vēl daudz jo daudz vasaru.

Tāpat apsver iespēju iegādāties mājokļa apdrošināšanu, kas sniegs papildu drošību gadījumos, kad, piemēram, Tavā vasarnīcā pārplīst ūdens caurule, kāds ielaužas iekšā vai sniegputenī tiek norauts jumts. Mēs vienmēr esam Tev līdzās un palīdzēsim segt bojājumu dēļ radušos izdevumus atkarībā no izvēlētās polises veida. Atlīdzības vari pavisam viegli un ātri pieteikt Mans If profilā vai aplikācijā If Mobile Baltics.

Tevi varētu interesēt