Kā sagatavot māju, ja dodies atvaļinājumā
Kā pasargāt savu dzīvesvietu, ja dodies garākā atvaļinājumā?
Kā novērst ielaušanos ikdienā un īsākas prombūtnes laikā?
Kā rīkoties, ja tomēr noticis negadījums?
Atvaļinājums - ar prieku gaidīts notikums. Un visbiežāk tiek pavadīts dodoties ārpus ierastās dzīvesvietas. Lai atgriešanās mājās būtu patīkama, pirms tam ir svarīgi padomāt: vai esmu parūpējies par mājokļa drošību savas prombūtnes laikā?
Kā pasargāt savu dzīvesvietu, ja dodies garākā atvaļinājumā?
- Atceries, atvaļinājuma laikā kādam tuvam un uzticamam cilvēkam palūgt pieskatīt māju. Piemēram, regulāri iztukšot pastkasti, nopļaut zāli un/vai pieskatīt mājās palikušo mīluli.
- Neatstāj mājas atslēgas zem puķu poda vai tepiķīša. Šīs vietas pārbaudīs pirmās.
- Visus dārza darba rīkus, āra mēbeles, velosipēdus un citas lietas noliec slēgtā garāžā un dārza teritoriju atstāj tukšu, lai neradītu zaglim interesi par palikušām mantām.
- Logiem, durvīm, garāžai un šķūnītim, un citām vietām ir jābūt aizslēgtām. Neatstāj logus uz ziemas ventilāciju - māju izvēdināsi, kad atgriezīsies no atvaļinājuma.
- Caur mājas logiem nevajadzētu būt redzamiem vērtīgiem priekšmetiem.
- Dārglietas, automašīnas atslēgas, kredītkartes noliec drošā vietā, kur tie nav redzami un brīvi pieejami.
Kā novērst ielaušanos ikdienā un īsākas prombūtnes laikā
- Iegādājies labas un izturīgas durvis. Durvju eņģēm jābūt piestiprinātām ar bultskrūvēm, papildus drošībai durvju stenderē var ievietot metāla joslu.
- Ārdurvju drošības atslēga ir efektīvs veids, kā pasargāt sevi no zagļiem, jo tā aizkavē iekļūšanu un sarežģī mantu iznešanu. Drošības atslēga jāuzstāda visām durvīm, tostarp sētas durvīm.
- Atceries, ka zagļi var uzdoties par kādu citu. Ja atnācējs vēlas pārbaudīt gāzes vai elektrības skaitītājus, palūdz uzrādīt dokumentus. To īstumu var pārbaudīt, piezvanot uz konkrēto iestādi.
Svarīgi! Neizmanto uz apliecības norādīto tālruņa numuru, drošāk ir izmantot mājaslapā vai uzziņu dienestā iegūto kontakttelefonu. - Aizslēdz durvis arī tad, ja esi mājās vai strādā dārzā.
- Iemāci bērniem nevērt durvis nepazīstamiem cilvēkiem. Izskaidro arī, cik svarīgi ir nepazaudēt atslēgas, vai uzreiz par to izstāstīt, ja tomēr tās ir pazaudētas.
- Marķē vērtīgas lietas. Tās ir grūtāk pārdot ar marķējumu, tāpēc tās arī zog retāk.
- Ja iespējams, telpās, kuras neizmanto, ieslēdz signalizāciju arī tad, ja esi mājās. Naktīs vēlams pieslēgt signalizācijai pirmo stāvu, ja tur neviens neguļ, kā arī garāžu.
Ja tomēr noticis negadījums
- Ja notikusi ielaušanās, informē policiju.
- Neej iekšā pirms policijas ierašanās - zaglis vēl var atrasties mājoklī un apdraudēt Tavu drošību.
- Pirms policijas ierašanās nekam nepieskaries, nesāc uzkopšanu, jo notikuma vietai jābūt tādai, kādu Tu to atradi.
- Kad policija pārbaudījusi notikuma vietu, aizsedz izsistos logus un uzlauztās durvis, lai nerastos papildu zaudējumi.
- Saglabā lietas, kas var kalpot par pierādījumiem.
- Ja Tev ir mājokļa apdrošināšana, informē par notikušo If Atlīdzību daļu - mūsu darbinieki sniegs tālākas instrukcijas.