Ugunsgrēks
Visbiežāk ugunsgrēki notiek neuzmanības dēļ. Pat tad, ja esi uzmanīgs, tādi ne vienmēr ir citi, tādēļ piesardzības nevar būt par daudz. Turklāt jāatceras, ka ugunsgrēku ne vienmēr izraisa neuzmanība – to izraisa arī tehniski bojājumi.
Visbiežāk ugunsgrēki notiek neuzmanības dēļ. Pat tad, ja esi uzmanīgs, tādi ne vienmēr ir citi, tādēļ piesardzības nevar būt par daudz. Turklāt jāatceras, ka ugunsgrēku ne vienmēr izraisa neuzmanība – to izraisa arī tehniski bojājumi.
Biežākie ugunsgrēku izraisītāji ir dzirksteles no apkures ierīcēm, skursteņiem, kamīniem vai dūmvadiem. Neievēroti būvnormatīvi, nekvalificētu speciālistu vai pašrocīgi izbūvētas apkures un elektrosistēmas var kļūt par bumbu ar laika degli. Negadījumus izraisa:
Daudzi no mums uzskata, ka ugunsgrēks mūs personīgi nevar apdraudēt, ja dzīvojam ķieģeļu vai mūra ēkā, taču ugunsgrēks var izcelties kā mūra, tā arī koka ēkās, tādēļ der atcerēties:
No 2020. gada 1. janvāra, mājoklī jābūt uzstādītam dūmu detektoram, kā arī katrā mājā jābūt ugunsdzēšamajam aparātam.
Dūmu detektora skaņas signāls brīdina par sadūmojumu telpās. Tas ir paredzēts, lai izglābtu dzīvību aizmigušiem cilvēkiem, nevis īpašumu. Minimālā prasība ir 1 dūmu detektors dzīvoklī vai pa vienam katrā privātmājas stāvā. To ieteicams izvietot guļamistabā vai gaitenī netālu no guļamistabas durvīm. Dūmu detektoriem jābūt uzstādītiem arī vasarnīcās un dārza mājās.
Detektora cenas atšķiras atkarībā no ražotāja un tā, vai tam ir papildu funkcijas, piemēram, iespēja to savienot ar mobilo telefonu. Detektors ik pa laikam jāpārbauda, parasti to var izdarīt, nospiežot testa pogu, tāpat jānoslauka putekļi, ja nepieciešams, jānomaina baterija.
Kā un kur uzstādīt?
Dūmu detektoru ir ieteicams uzstādīt katrā telpā, kur uzturas cilvēki, tāpat arī gaiteņos un pieliekamajos, izņemot sanitārās telpas un virtuvi. Detektoru ieteicams uzstādīt pie griestiem telpas vidū. Neuzstādi detektorus tuvāk par 10 cm no telpas sienām, kā arī ne tuvāk kā 50 cm no dienas gaismas spuldzēm. Ja mājā ir vairāki stāvi, uzstādi detektoru trepju augšpusē. Lai uzstādītu detektoru, ne vienmēr nepieciešams izmantot skrūves un urbt griestos caurumus. Dūmu detektoru var uzstādīt arī ar divpusējo līmlenti.
Mēs iesakām izvēlēties kādu no šo klašu aparātiem: pulvera aparāts (ABC), putu aparāts (AB) vai ķīmiskā šķidruma aparāts (ABF klase). Ugunsdzēšanas aparāts jānovieto brīvi pieejamā un labi redzamā vietā. Ja mājās jau ir ugunsdzēšamais aparāts, pārbaudi tā derīguma termiņu. Tehniskā apkope jāveic atbilstoši ražotāju tehnisko noteikumu prasībām, parasti reizi divos gados.
Apsver iespēju iegādāties arī ugunsdzēsības pārklāju, to var izmantot, dzēšot aizdegušos priekšmetus virtuvē, sadzīves tehniku, kā arī, ja aizdedzies cilvēka apģērbs.