Kā sagatavoties vētrai: 8 būtiski padomi un drošības pasākumi

Vētras var būt neprognozējamas un spēcīgas, un, ņemot vērā klimata pārmaiņu ietekmi, mēs ar tām saskarsimies arvien vairāk un biežāk. Spēcīgu vēju bieži pavada pērkona negaiss, sniegputenis vai krusa, kas var nodarīt ievērojamus postījumus mājokļiem un īpašumiem.

Ar šo rakstu mēs vēlamies Tev palīdzēt sagatavoties ekstremāliem laikapstākļiem un mazināt vētras radīto postījumu risku. Ja tuvojas vētra, seko šiem 8 drošības pasākumiem, lai pasargātu sevi un savu īpašumu.

1. Seko jaunākajai informācijai

Kritiskās situācijās ir ārkārtīgi svarīgi būt informētam, tāpēc vētras laikā noteikti seko līdzi laikapstākļu prognozēm un brīdinājumiem no uzticamiem avotiem. Izmanto laikapstākļu aplikācijas viedtelefonā vai klausies vietējos ziņu kanālus, lai uzzinātu jaunāko informāciju. 

Pirms vētras sākšanās vari atstāt ieslēgtu radio vai televizoru, lai uzzinātu jaunāko informāciju par vētras spēku un pārvietošanās trajektoriju. Vētras laikā gan būs drošāk atslēgt visu elektroniku un informācijas iegūšanai izmantot ar baterijām darbināmas ierīces, piemēram, tālruni vai pārnēsājamu radio. 

Var būt noderīgi izpētīt dažādus vētru veidus, kas izplatīti Tavā apvidū, piemēram, sniega vētras, krusa un pērkona negaiss ar plūdu risku, un uzzināt par to īpašībām un iespējamo ietekmi uz Tavu dzīvesvietu.

2. Paliec telpās

Nevienam nepatīk mainīt plānus laikapstākļu dēļ, tomēr vētras brīdinājums nudien ir reize, kad to vajadzētu darīt. Vētras laikā tiek stingri rekomendēts palikt telpās, ja vien nav absolūti nepieciešams doties ārā. Nolauzti koki, sagāzti reklāmas stendi un ēku daļas var apdraudēt gājēju veselību un dzīvību.

Vētras laikā logiem jābūt aizvērtiem, un nevajadzētu stāvēt to tuvumā. Lielgraudu krusa, kā arī vēja nestie lauztie zari un priekšmeti var izsist stiklu.

Neaizmirsti par ugunsdrošību – ja vētra ir izraisījusi elektrības padeves pārtraukumus, izmanto lukturīti. Nekādā gadījumā neatstāj degošu sveci bez uzraudzības.

3. Uzlādē tālruni un citas ierīces

Ekstremālos laikapstākļos mēdz pazust elektrība, tāpēc pirms vētras ir prātīgi pilnībā uzlādēt elektriskās ierīces. Pārbaudi, vai Tavam lukturītim un citām nelielām elektroierīcēm ir derīgas baterijas.

Vissvarīgāk ir uzlādēt savu viedtālruni, jo tas var būt nepieciešams, lai sazinātos ar ģimeni vai palīdzības dienestiem.

4. Sagatavo balkonu vai terasi

Ja dzīvo daudzdzīvokļu mājā un Tev ir balkons, novāc vai kārtīgi nostiprini priekšmetus, kurus vējš varētu aiznest, apdraudot garāmgājējus. 

Ja Tu dzīvo privātmājā, atbrīvo savu pagalmu vai terasi no lietām, kuras vējš varētu aiznest vai sabojāt. Kārtīgi nostiprini visus vieglākos priekšmetus, kurus nevari ienest telpās, piemēram, dārza inventāru, lielākas rotaļlietas, batutu utt. Ja redzi kādu lietu, ko varētu sabojāt stiprs lietus vai krusa, pārklāj to ar plastmasas plēvi vai kādu citu materiālu.

5. Sagatavo savu māju

Dienu vai divas pirms vētras ieteicams apgriezt nokaltušos koku zarus, lai tie spēcīgā vētrā nelūztu un neapdraudētu Tavu ģimeni vai īpašumu. Vēlams pārbaudīt arī jumtu – ja atrodi atlūzušas vai bojātas jumta detaļas, tās pirms vētras vēlams nostiprināt. Ja nepieciešams, nostiprini jumtu, lai tas izturētu spēcīgu vēju.

Tuvojoties vētrai, ienes āra mēbeles iekšā (vai nostiprini tās), atvieno elektroniku no rozetēm un aizklāj logus, ja gaidāmā vētra solās būt ļoti spēcīga un ar krusu.

Vētras laikā turies tālāk no elektrības vadiem, antenām, logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem.  

6. Novieto automašīnu drošā vietā

Ja Tev nav savas garāžas vai pieejas apakšzemes autostāvvietai, novieto automašīnu vietā, kas neatrodas tiešā koku vai elektrolīniju tuvumā. Izvairies novietot automašīnu ieplakās – labāk izvēlies augstākas vietas.

Laba ideja ir novietot automašīnu cieši pie mājas, lai vējš un krusa nespētu to ietekmēt no visām pusēm. Nelielu aizsardzību var nodrošināt arī cieši pieguļošs automašīnas pārsegs.

Diemžēl ne visiem no mums ir garāžas vai nojumes, kur 100% droši novietot automašīnu ekstremāla vēja un krusas laikā. Lai nesatrauktos par vētras finansiālajām sekām, pārliecinies, ka Tavai automašīnai ir derīga KASKO apdrošināšana.

7. Esi īpaši uzmanīgs ārā

Mēs jau minējām, ka Tavas mājas ir visdrošākā vieta, kur pārciest vētru. Ja tomēr atrodies ārā, ievēro šos padomus, lai sagatavotos vētrai un izvairītos no negadījumiem:

  • Izvairies pārvietoties vai uzturēties zem kokiem, reklāmas stendiem un sastatnēm, kā arī neej pāri tiltiem; 
  • Nelieto lietussargu, jo tas samazina redzamību, kļūst bīstams vēja brāzmās un var savainot garāmgājējus; 
  • Neuzturies metāla žogu vai zibensnovedēju tuvumā;
  • Ja brauc ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri, nokāp no tā un novieto to tālāk no sevis un citiem gājējiem; 
  • Vētras laikā stingri aizliegts atrasties uz moliem, jo vējš rada augstus viļņus, kas var notriekt no kājām; 
  • Nebrauc ar laivu, nepeldies un nemakšķerē pērkona negaisa laikā.

8. Izveido plānu ārkārtas situācijām

Sagatavo ārkārtas situāciju plānu un izrunā to ar savu ģimeni. Šādā plānā jāietver darbības, kas būtu (un nebūtu) jāveic vētras laikā, evakuācijas maršruti, kontakti ārkārtas situācijās, drošas vietas Tavās mājās utt. Pārliecinies, ka visi saprot plānu un zina, ko darīt vētras gadījumā.

Sagatavo avārijas gadījumu komplektu, kurā ietilpst pirmās nepieciešamības preces, piemēram, pārtika ar ilgu derīguma termiņu, ūdens, lukturīši, baterijas, aptieciņa, nepieciešamie medikamenti un svarīgi dokumenti.

Ja iestādes rosina evakuāciju, nekavējoties ievēro norādījumus. Pirms pamet mājas, paņem līdzi pašu nepieciešamāko, izslēdz elektroierīces, nogriez apkuri (ja tā ir regulējama) un aizslēdz māju.

Esi gatavs stāties pretī vētrām

Klimata pārmaiņu dēļ vētras ar katru gadu var kļūt arvien biežākas un spēcīgākas, radot arvien vairāk postījumu. Gatavošanās vētrai ietver virkni svarīgu pasākumu, kas var ievērojami samazināt riskus un pasargāt gan īpašumu, gan cilvēku veselību un dzīvību. Katram pasākumam, sākot no sekošanas informācijai un beidzot ar ārkārtas situāciju plāna izstrādi, ir izšķiroša nozīme iespējamo postījumu mazināšanā.

Ja Tev ir If Mājokļa apdrošināšana un vētras laikā Tavs īpašums tiek bojāts, Tu vari ātri un ērti pieteikt atlīdzību portālā Mans If vai aplikācijā If Mobile Baltics.