Kas ir bagāžas apdrošināšana?

Piedāvajam Tev šādas četras bieži sastopamas situācijas:

  • Esam devušies ceļojumā, sasnieguši galamērķi un iekārtojušies fantastiskā viesnīcā. Ir laiks doties apskatīt pilsētu! Pavadām aizraujošu dienu, apskatām tik daudz interesantu vietu un nemaz nenojaušam, ka tieši šobrīd kāds cītīgi tās pašas fantastiskās viesnīcas numuriņā pārcilā mūsu mantas. Fakts – atgriežamies viesnīcā, esam apzagti. Nozagtas ceļojumam nepieciešamās higiēnas lietas, elektronika un, protams, pases, ko negribējām ņemt līdzi.

  • Beidzot atvaļinājums! Laiski guļam pludmalē. Saule karsē, ūdens veldzē. Dodamies nopeldēties. Mantas rūpīgi atstātas zem dvieļa, ja nu kas.. pēc veldzējošas peldes atgriežamies pie saviem sauļošanās krēsliem – un jā, ir kaut kas, vai precīzāk sakot – nav vairāk nekā! Naudas nav, telefonu nav un, jā, arī pases taču bija tās pašas somiņas mazajā kabatiņā…

  • Beidzot Alpi! Lai cik patīkami, bet tomēr tie Latvijas mazie kalni nespēj sniegt īsto slēpošanas baudu. Pirmā diena kalnos – aizrautīgi slēpojam, līdz pienāk pusdienlaiks. Tepat vietējā kalnu krodziņā pasniedz garšīgas pusdienas. Novelkam slēpes un dodamies ieturēt maltīti. Nesteidzīgi ēdam, dalāmies iespaidos, līdz saprotam – laiks skrien, jāturpina slēpot. Izejot no krodziņa, saprotam – mūsu atstātās slēpes kādam likušās tik kārdinošas.. manas no pērnā gada, bet draudzenei – pilnīgi jaunas. Slēpošana beigusies, īsti pat nesākusies

  • Ceļojums tuvojas savai izskaņai.  Vēl tikai pāris stundas lidostā un tad jau drīz mājās! Ātri vēl jāsteidz kas iegādāt lidostas veikaliņos. Skats pa labi, skats pa kreisi, vēl domās pārcilājam nopirkto suvenīru sarakstu – ja nu kāds piemirsies? Drošības pēc vēl kādu lieku šokolādi nopirksim. Ķeru pēc somas, bet tajā – tukšums. Un arī tā rokas bagāža, kuru uz īsu brīdi izlaidu no acīm – pazudusi. Lidosta liela, ejas un gaiteņi daudzi, termināļus savieno eskalatori vairāku kilometru garumā.

Vai pazīstamas situācijas? Priecājamies, ja atbildēji “nē”, bet diemžēl zinām, ka neviens nav pasargāts no nekrietnu cilvēku rīcības.

Pirmās izjūtas līdzinās šokam, bet vēlāk saproti, ka visa ceļojumam nepieciešamo preču iegāde – higiēnas preces, apģērbs, apavi, nozagtās elektronikas preces, slēpes, jauniegādātās preces, ceļojumu soma un pase – nozīmē neplānotus izdevumus. Tomēr mēs zinām, ka dalīta bēda ir pusbēda, tāpēc, dodoties ceļojumā, aicinām apdrošināt arī bagāžu un personīgās mantas, lai par nodarīto kaitējumu mēs varētu Tev atlīdzināt.

Atceries, apdrošinot bagāžu un personīgās mantas, Tu esi apdrošinājies visa ceļojuma laikā:

  • braucot ar auto, kuģi vai velo
  • esot uz ielas, kalnos vai pludmalē
  • viesnīcā vai apartamentos
  • veicot pārlidojumus.
Bagāžas apdrošināšana ir spēkā arī gadījumā, ja ceļo ar auto.

Šie ir stāsti par to, kā ceļojumu apdrošināšana palīdzēja atgūt zaudējumus četriem draugiem iepirkšanās tūrē un ģimenei ar bērniem, kas ceļoja ar auto ārvalstīs:

Ģimenes stāsts par nozagto bagāžu, ceļojot ar auto

Mūsu ģimenei ceļošana ar auto ir ikgadējs pasākums – dodamies apceļot tuvākas vai tālākas Eiropas valstis. Arī pēc pēdējā nepatīkamā brauciena, kura laikā mūs apzaga, neesam pazaudējuši vēlmi ceļot un jau plānojam nākamo ceļojumu. Todien bijām pārbraucienā no vienas valsts uz otru. Visas mūsu mantas atradās automašīnā – ceļojumu somas ar drēbēm, apaviem, higiēnas precēm, elektronika, fotoaparāts, planšete bērniem, portatīvais dators, jo vīram vienmēr nepieciešams “pieslēgties” darba lietām. Īsāk sakot – viss, kas vienai ģimenei ar diviem maziem bērniem nepieciešams divu nedēļu ceļojumam ārvalstīs un vēl nedaudz vairāk. Braucot ar auto, ik pa laikam mēdzam apstāties, izkustēties, jo gari pārbraucieni bērniem var būt mokoši. Arī tajā dienā apstājāmies blakus automaģistrālei esošajā pilsētiņā, lai izkustētos. Tas mirklis bija ļoti īss – bijām prom nepilnu pusstundu, bet tas bija pietiekoši ilgs, lai mūs apzagtu. Izsitot logu, zagļi iekļuva automašīnas salonā, no kura arī – bagāžas nodalījumā. Paņēma visu, ko vien varēja ātri izvilkt.

Protams, sajūtas, kādas pārņem, kad saproti, ka visa iedzīve, kas atradās automašīnā, ir pazudusi, ir drausmīgas. Tikpat drausmīga ir apziņa, ka arī abu bērnu mantas ir pazudušas. Bet ir jāsaprot, ka no šādām situācijām neesi pasargāts nekur – arī mājās tā var gadīties.

Jāsaka, ka ceļojumu apdrošināšana nebija mūsu atklājums pēc šī gadījuma – vienmēr, dodoties ceļojumā, esam iegādājušies apdrošināšanu, apdrošinot arī līdzi paņemtās lietas. Reizēm gan esam smējušies, ka “tā ir naudas izmešana”, bet šis gadījums pierādīja – viss, ko līdz šim bijām maksājuši apdrošinātājam, bija “pupu mizas”, jo vienā šādā reizē atguvām ieguldīto desmitkārtīgi!

Padomājiet, cik vērta ir jūsu bagāža – kas tajā atrodas? Protams, bagāžas apdrošināšanai ir limits 1600 eiro, bet šis limits ir attiecināms uz vienu jūsu ģimenes locekli, arī uz bērnu. Mēs bijām četri, un gadījumā, ja mūsu zaudējumi būtu mērāmi 5000 eiro, mēs tos arī atgūtu no apdrošinātāja. Mūsu gadījumā summa bija mazāka, bet mēs esam priecīgi, ka apdrošinātājs atmaksāja visu, kas atrunāts līgumā, un mums nevajadzēja meklēt pirkuma čekus, lai pierādītu mūsu mantu patieso vērtību.

Četru draugu stāsts par iepirkšanās tūrē nozagto bagāžu

Iepirkšanās tūres, kad vairāki draugi kopā dodamies uz ārzemēm, ir kļuvušas nu jau par tradīciju. Par tradīciju ir kļuvusi arī ceļojuma neatņemamā sastāvdaļa – ceļojumu apdrošināšana, kas ietver bagāžas un personīgo mantu apdrošināšanu. Ja iepriekš nereti gadījās aizmirst par apdrošināšanu, jo kas gan var noiet greizi, dodoties iepirkties, tad kopš vienas liktenīgas reizes apdrošināšana ir nākamais loģiskais solis pēc avio biļešu iegādes.

Tajā reizē četratā devāmies iepirkšanās tūrē uz Itāliju. Bijām izīrējuši arī auto. Tā bija pēdējā diena pirms atgriešanās – bijām salikuši automašīnā iegādātās mantas, atbrīvojuši viesnīcas numuriņu un devāmies mazā pastaigā pa pilsētu, jo reiss uz Rīgu bija vakarā. Atgriežoties no pastaigas, mūs sagaidīja “jauks pārsteigums” – automašīnai bija izsisti logi un izzagtas visas mantas, ko tajā bijām atstājuši – ceļojumam nepieciešamās personīgas mantas, kā arī jauniegādātās mantas. Nekavējoties sazinājāmies gan ar policiju, gan apdrošinātāju, jo laimīgā kārtā par apdrošināšanu šajā braucienā nebijām aizmirsuši.

Pēc mūsu aplēsēm, zaudējumi bija mērāmi ap 1500 eiro katram un no apdrošinātāja saņēmām visu šo summu. Jāpiebilst, ka apdrošināšanas limits mūsu gadījumā bija 1600 eiro, bet piemaksa par personīgo mantu apdrošināšanu – nepilni 7 eiro.

Šis gadījums mums vienmēr liek apskatīties uz apdrošināšanu no citas puses – jā, ļoti bieži mēs dodamies ceļojumos un atgriežamies bez starpgadījumiem mājās, un labi, ka tā. Arī mūsu iepriekšējās iepirkšanās tūres vienmēr noritēja bez starpgadījumiem. Bet, te nu ir tā viena reize, kad tu pazaudē visu. Jā, nozagtās mantas mums neviens neatgriezīs, bet naudu, ko par to iztērējām – gan. Un varam tikai vēlreiz būt pateicīgi, ka tajā reizē neaizmirsām par ceļojumu apdrošināšanu, jo nieka septiņi eiro mums palīdzēja atgūt 1500 eiro, kas citkārt būtu vienkārši “jānoraksta” kā uz ielas izmesta nauda un arī laiks.

Bez pases – nekādi

Esot ārvalstīs, obligāts ir personu apliecinošs dokuments. Diemžēl zādzības gadījumā zagļi nešķiro, kas vēl bez naudas atrodas Tavā makā vai somā. Viņi paņem visu un visbiežāk lieko izmet atkritumos.

Tomēr palikt ārvalstīs bez personu apliecinoša dokumenta, kas vienlaikus ir arī vienīgais ceļošanai derīgais dokuments, ir neapskaužama situācija. Tas ir ne tikai laiks, kas jāpavada, lai ārvalstīs saņemtu atgriešanās izziņu, bet arī izmaksas. Turklāt, ne vienmēr konsulārais departaments atrodas izvēlētā ceļojuma galamērķī.

Nozagts vienīgais ceļošanai derīgais dokuments nozīmē papildu izmaksas:

  • nokļūšanai līdz konsulārajam departamentam;
  • iespējams, nakšņošanai citā viesnīcā līdz izziņas saņemšanai;
  • atgriešanās izziņas sagatavošanai, kas Eiropas valstīs maksā ap 25 eiro.

Atceries, apdrošinot bagāžu un personīgās mantas, Tu esi apdrošinājis arī vienīgo ceļošanai derīgo dokumentu! Zādzības gadījumā par atgriešanās izziņas izgatavošanu, kā arī par ceļa un uzturēšanas izmaksām, ja tādas būs, rūpēsies apdrošinātājs.

Kā nepārmaksāt, pērkot apdrošināšanu

Lai nepārmaksātu, nepieciešams izvēlēties savas bagāžas vērtībai piemērotāko apdrošināšanas segumu. Ja nezini, kā noteikt bagāžas vērtību, piedāvājam vienkāršu veidu, kā aprēķināt bagāžas vērtību.

Zādzības ārvalstīs ir tikpat izplatītas kā zādzības Latvijā, tikai vienīgā atšķirība – ja, esot mājās, mūsu iedzīve ir apdrošināta līdz ar mājokli, tad, esot ārvalstīs, mūsu līdzi paņemtās un ceļojuma laikā iegādātās mantas un ceļošanas dokumentus varam apdrošināt, iegādājoties ceļojumu apdrošināšanu.

Tevi varētu interesēt