6 ieteikumi, lai pavasarī droši izbaudītu āra aktivitātes

Dienām kļūstot garākām un siltākām, rodas arvien lielāka vēlme doties ārā un izbaudīt jauko laiku. Ziema ir beigusies, jauns gadalaiks ir sācies, un arī mēs esam gatavi ļauties svaigā gaisa burvībai un visdažādākajām āra aktivitātēm. 

Lai gan dziņa notraust putekļus no velosipēda, izstaigāt visgarākās takas un pāriet uz plānāku apģērbu pēc iespējas ātrāk var būt gana spēcīga, ir svarīgi saglabāt vēsu prātu un vispirms padomāt par drošību. Steidzoties izmēģināt visu uzreiz jau pirmajās pavasara nedēļās, ir gaužām viegli pārvērtēt savas spējas pēc garās ziemas atpūtas un savainoties. 

Tālāk apkopotie ieteikumi noderēs, lai droši atsāktu un varētu no sirds izbaudīt āra aktivitātes pilsētā un dabā.

1. Pārbaudi savu aprīkojumu

Esi gatavs izlaist šī gada pirmo apli ar velosipēdu? Pirms dodies braucienā, pārliecinies, ka Tavs divritenis ir tikpat gatavs kā Tu un labāk aizved to uz pilnu servisa apskati un apkopi. Regulāras pārbaudes ir nepieciešamas, lai gūtu pārliecību, ka bremzes, riepas un stūre darbojas bez aizķeršanās. 

Tas pats attiecas uz citiem mazajiem braucamrīkiem – skrituļslidām, skeitbordu un pat elektriskajiem skrejriteņiem. Novērtē to tehnisko stāvokli un pārliecinies, ka ar tiem ir droši pārvietoties sezonas pirmajā braucienā. Iespējams, Tavi braucamrīki pēc ziemas guļas vēl nebūs optimālā formā, un būs jāieplāno laiks to tehniskajai apkopei, lai, piemēram, ieeļļotu bremzes vai savestu kārtībā riepas. 

Visbeidzot, pilnvērtīgs braukšanas aprīkojums nebūtu iedomājams bez drošības ķiveres un ceļu sargiem (skrituļslidu un skeitborda gadījumā). Ja Tev tādu vēl nav, ir pēdējais laiks papildināt garderobi. Bet, ja iepriekš to nēsāšanu esi uztvēris skeptiski, tad zini, ka drošības ķivere krietni samazina nopietnu traumu risku, it īpaši braucot pa nelīdzenu segumu vai pārpildītām ielām. 

2. Sāc lēni un mierīgi

Kad siltās un saulainās pavasara dienas nomaina auksto un balto ziemu, mēs cenšamies ķert un tvert visas āra aktivitātes pēc kārtas. Aktīvai atpūtai noteikti ir daudz priekšrocību, taču neķer karstu un ļaujies kustībai bez steigas, objektīvi novērtējot savu fizisko sagataovtību pēc ilgākas pauzes.  

No vienas puses, atsevišķas takas, ietves un ceļi var vēl būt slideni vai dubļaini un attiecīgi bīstamāki un grūtāk izbraucami vai pārejami. Tāpēc ir svarīgi sākumā pieturēties pie mazāka ātruma un nebaidīties ņemt pārtraukumu, kad nepieciešams. 

No otras puses, ziema daļai no mums ir daudz laiskāks periods fizisko aktivitāšu ziņā. Tas pavasara sākumā mums var likt justies stīvākiem un ne tik koordinētiem, lai ar pilnu jaudu pārslēgtos uz aktīvu pavasara atpūtu. Tādēļ ir ārkārtīgi būtiski labi iesildīties, nepāršaut pār strīpu tempa izvēlē un palielināt slodzi pakāpeniski, lai izvairītos no nevēlamiem kritieniem, mežģījumiem vai citām traumām. 

3. Pievērs uzmanību citiem satiksmes dalībniekiem

Nav jāiet ārā, lai saprastu, ka pavasaris ir tepat aiz stūra. Atliek vien paskatīties ārā pa logu un ieraudzīt, ka ielas ir pilnas ar cilvēkiem, kas vēlas izbaudīt patīkamo laiku un nomainīt ierasto zvilnēšanu dīvānā pret fiziskām aktivitātēm kopā ar ģimeni un draugiem.  

Līdz ar to ir svarīgi būt saprotošiem un pacietīgiem, dodoties ārā baudīt pavasari. Uz ietvēm, velo celiņiem un brauktuvēm būs arī daudz citu satiksmes dalībnieku, kas vēl tikai aprod ar pilnajām ielām un braucamrīku vadīšanu pa tām. 

Lai arī cik drosmīgi mēs nebūtu, ir nepieciešams laiks, lai atkal pierastu pārvietoties pa ielām ar intensīvu satiksmi, turklāt daži velobraucēji vai skrituļotāji var nejusties tik droši, lai uzreiz uzņemtu un noturētu lielu ātrumu. Tāpat varētu būt noderīgi atsaukt atmiņā ceļu satiksmes noteikumus un braukšanas etiķeti, lai neiekļūtu nevajadzīgos negadījumos. 

4. Neaizmirsti par sauļošanās krēmu

Kad saule atkal pagriež savu silto vaigu un debesis ir skaidrākas par skaidru, tā vien gribas ārā pavadīt kaut visu dienu. Bet, ļaujoties silto saules staru apkampieniem, nedrīkst aizmirst arī par pretapdegumu krēmu.  

UV radiācija ir augstā līmenī pat relatīvi vēsās un vējainās pavasara dienās, tāpēc ir visnotaļ viegli iegūt ādas apdegumus, ja tai nav uzlikts aizsarglīdzeklis. Protams, vienmēr var uzvilkt kreklu ar garām piedurknēm vai bikses, taču ar to var arī nepietikt.  

Lieto saules aizsargkrēmu ar SPF 30 un vairāk arī tad, ja plāno pavadīt tikai pusstundu tiešos saules staros, vai arī paslēpies ēnainākā vietā ik pēc divām stundām. Tāpat neaizmirsti par saulesbrillēm un cepuri vai ķiveri, kas pasargās no kukaiņiem un saules dūriena.  

5. Uzņem pietiekami daudz šķidruma

Ziemā mēs parasti neesam naskākie ūdens dzērāji, taču siltie pavasara laikapstākļi pieprasa mainīt šos ieradumus. Paaugstinoties gaisa temperatūrai un nododoties fiziskajām aktivitātēm, ir svarīgi uzņemt pietiekamu daudzumu šķidruma. 

Labs veids, kā novērst organisma atūdeņošanos, ir vienmēr līdzi ņemt ūdens pudeli un iedzert malku, vēl pirms izjūti nopietnas slāpes. Ja aktīvās atpūtas laikā svīsti, atjaunojamā šķidruma apjoms būs vēl lielāks. 

Ūdens ne tikai palīdzēs saglabāt organisma iekšējo līdzsvaru un novērst pāragra noguruma iestāšanos, bet arī noregulēs ķermeņa temperatūru un ļaus tam efektīvi darboties. Augstas intensitātes aktivitāšu laikā minerālūdens būs vēl piemērotāks, jo tas ļaus labāk atjaunot sviedros zaudētos elektrolītus.  

Pavasara sākums ir arī izslavēts sulu laiks. Ja ūdeni vien nekārojas, droši ņem talkā svaigi iztecinātu bērzu vai kļavu sulu, kas ne tikai veldzēs slāpes, bet sniegs arī vērtīgas minerālvielas. 

6. Paņem līdzi papildu apģērbu

Pavasaris nereti nāk ar savām viltībām. Darbojoties tiešos saules staros, kļūst karsti, ēnā – vēsi. No rītiem arī parasti temperatūra ir daudz zemāka nekā pa dienu. 

Tāpēc, ja plāno āra aktivitātes, kas aizņems teju visu dienu, paņem līdzi papildu apģērbu. Tā varētu būt viegla vējjaka, kas noderēs dzestrā rītā, vai arī silts džemperis, kas būs tieši laikā, ja aktivitātes noslēdz tikai pašā vakarā. 

Tāpat par skādi nenāks vēl viens zeķu pāris, ja nu gadījumā sanāk iebrist kādā slapjā vietā vai arī pēdām kļūst par aukstu. Kopumā vienmēr labāk izvēlies elpojošu un ūdensizturīgu apģērbu, lai justos ērtāk, drošāk un varētu izbaudīt laiku ārā pēc pilnas programmas. 

If Nelaimes gadījumu apdrošināšana – lai, arī izbaudot āra aktivitātēs, vari justies droši

Skaistais pavasara laiks māk mums sagrozīt galvu un nereti liek rīkoties pat diezgan neapdomīgi. Vairumā gadījumu mēs sajutīsim tikai vieglu adrenalīna pieplūdi ķermenī, bet citkārt aktīvās atpūtas baudīšana var beigties ar negaidītu kritienu, nobrāzumiem, mežģījumu, lūzumu vai citām traumām. 

Kad nonāc šādās neparedzētās situācijās, ir labi zināt, ka Tu šajā ķibelē neesi viens pats. Nelaimes gadījumu apdrošināšanu palīdzēs segt medicīniskos izdevumus vai zaudējumus, kas radušies, notiekot negadījumam.  

Pirms apdrošināšanas iegādes rūpīgi izvērtē, ko noteikti vēlies iekļaut savā polisē. Tas, kādi negadījumi un kādā mērā tie varētu tikt kompensēti, ir atkarīgs no Tava apdrošināšanas polises veida. Tu vari apdrošināt kā bērnu, tā pieaugušo un senioru. Savukārt atlīdzības vari viegli un ātri pieteikt Mans If profilā vai lietotnē If Mobile Baltics.