Kā sagatavoties skriešanai ziemā un nenobīties no aukstuma
Nav noslēpums, ka, dienām kļūstot arvien īsākām un pelēcīgākām, arī mūsu enerģijas līmenis šķietami krītas ar katru stundu un minūti. Daudz vieglāk kļūst ieritināties dīvānā un nodoties filmu maratonam, nekā iet un darīt kaut ko ārā. Tomēr tieši fiziskās aktivitātes svaigā gaisā ir ziemā tik nepieciešamas, lai uzturētu labu pašsajūtu un optimālu mentālo veselību.
Šajā kontekstā skriešana ir viens no retajiem sporta veidiem, ar kuru var nodarboties ārā visu cauru gadu, arī aukstajās un tumšajās diennakts stundās. Kaut vai regulāra neliela aplīša izskriešana ļaus uzņemt krietnu gūzmu svaiga gaisa un ilgtermiņā saglabāt labu fizisko sagatavotību, par ko nākotnes “es” būs tikai pateicīgs.
Tāpēc, ja skriešana ziemā Tevi vēl arvien baida un Tu labprātāk līdz pavasarim noliktu skriešanas apavus pēc iespējas dziļāk skapī, ir īstais laiks to visu vērst uz labu. Šajā rakstā apskatīsim svarīgākos soļus, kurus ņemt vērā, lai šajā ziemā vari skriet bez bailēm un ar smaidu un prieku uz lūpām.
1. Iesildies no sirds
Kā jebkura dzīva, dabīga struktūra, arī muskuļi un cīpslas aukstā laikā kļūst stīvi un neelastīgi, tāpēc iesildīšanās pirms jebkuras aktivitātes ir īpaši svarīga. Dinamiski stiepšanās un viegli spēka vingrinājumi palīdzēs paātrināt asinsplūsmu, aktivizēt skriešanai nepieciešamās muskuļgrupas un sagatavot sirdi un plaušas intensīvākam darbam.
Veic nelielu iesildīšanos, pirms vēl esi izgājis no mājas. Pietiks ar dažiem kāju vēzieniem, izklupieniem, gurnu izapļošanu un pietupieniem – izvēlies vingrinājumus, kas Tev ļauj iesilt un juties mobilākam. Kārtīga iesildīšanās padarīs pirmās skrējiena minūtes daudz baudāmākas un arī samazinās traumu risku.
Vēl pirms dodies ārā, noteikti paskaties, kādi ir laikapstākļi, un atbilstoši saģērbies. Dod priekšroku elpojošām un ūdens necaurlaidīgām virsdrēbēm, savukārt apakšā ģērbies pēc sīpoliņa principa, uzvelkot tik daudz kārtu, cik nepieciešams, lai, izejot laukā, vēl justu nelielu vēsumu. Tāpat neaizmirsti par cimdiem, cepuri (vai galvas lenti) un siltām zeķēm.
2. Padomā par drošību uz ceļa
Ja labprāt dodies skriet agri no rīta vai vakarpusē, pievērs papildu uzmanību drošībai. Ziemā bieži vien uz ceļiem ir vāja redzamība, tāpēc izvēlies atstarojošu apģērbu un aksesuārus, lai gan mašīnas, gan citi gājēji var Tevi labi pamanīt. Galvas lukturītis arī nenāks par sliktu, ja mēdz skriet pa tumšākām ielām, tāpat kā telefons, kas var kalpot ne tikai kā saziņas līdzeklis, bet arī gaismas avots.
Sniegs un ledus var tīras ielas vienā momentā pārvērst par kupenu kalniem un slidotavu, kas būtu grūti izejama, nemaz nerunājot par skriešanu. Šādos gadījumos parūpējies par pietiekami labu saķeri un stabilitāti, ņemot talkā taku skriešanas apavus ar protektoru vai esošajām kurpēm uzliekot radzes. Kopumā izvairies no aizputinātiem ceļiem, lai samazinātu iespēju nokrist.
Drošībai ziemā vienmēr jābūt Tava prioritāšu saraksta augšgalā, tāpēc lieki neriskē un nedodies skriet sniegputeņa laikā vai reizēs, kad ielas ir pilnībā noklātas ar ledu. Tā vietā dodies izskrieties sporta zālē vai izmēģini kādu citu fizisko aktivitāti.
3. Nepārforsē un koncentrējies uz pamatlietām
Ziema ir īstais brīdis, kad likt pamatus vispārējai fiziskajai sagatavotībai, lai siltākajos mēnešos varētu uzstādīt jaunus personīgos rekordus. Izmanto starpsezonu, lai trenētu spēku, izturību un apņēmību. Pataupi sprintus un citus ātruma darbiņus siltākajiem mēnešiem, lai nesaelpotos pārāk daudz auksta gaisa un pasargātu savu imūnsistēmu.
Skarbi laikapstākļi un aukstums organismam rada papildu slodzi, tāpēc ieklausies savā ķermenī un nemēģini pārsniegt savu spēju robežas. Ja ārā ir -15℃, saudzē sevi un savu veselību, jo skrējiens tik zemā temperatūrā var novest pie apsaldējumiem un kakla infekcijām.
Ziema arī ir lielisks laiks, lai pastrādātu pie savas skriešanas tehnikas, kas vēlāk ļaus skriet daudz brīvāk un efektīvāk. Iekļauj spēka treniņus savā iknedēļas treniņplānā. Izklupieni, pietupieni un dziļās korsetes muskulatūras vingrinājumi palīdzēs attīstīt skriešanas kustībā ļoti nepieciešamos muskuļus. Tāpat sprinta vingrojumi, kā augstsolītis, šķērīte un citi, uzlabos skrējiena soli un labi iederēsies Tavā iesildīšanās programmā.
4. Uzņem daudz šķidruma un enerģijas
Tas sākumā varētu izklausīties neloģiski, taču, arī skrienot ziemā, var sanākt gana daudz svīst un var būt palielināts dehidratācijas risks. Auksts gaiss bieži vien ir sauss, intensīvas elpošanas apstākļos izraisot krietnu šķidruma zudumu, tāpēc neaizmirsti padzerties pirms, pēc un arī treniņa laikā. Ņem līdzi ūdens pudeli vai uzpildi dzeršanas sistēmu, ja plāno doties vairāku stundu skrējienā.
Tāpat neaizmirsti par kārtīgu uzturu. Skrienot ziemā, ķermenis patērē daudz vairāk kaloriju nekā parasti, cenšoties sasildīt organismu, tāpēc ir vēl jo svarīgāk pirms skrējiena apēst kādu nelielu uzkodu. Barojoša maltīte, kas satur visas būtiskās uzturvielas, ir neatņemama sastāvdaļa arī pēc treniņa, lai atgrieztu vietā patērēto enerģiju un veicinātu atjaunošanos.
5. Liec uzsvaru uz prieku un baudu
Drūmie un dažbrīd izaicinošie ziemas laikapstākļi pat viskvēlāko skriešanas entuziastu var kādā mirklī nogurdināt, mazinot vēlmi iemainīt mājīgo siltuma sajūtu pret atspirdzinošu svaigā gaisa devu. Tāpēc centies padarīt katru skrējienu par piedzīvojumu, kuru nevari vien sagaidīt. Izskrien jaunas, gleznainas takas svētdienās vai aicini draugus Tev pievienoties. Kopā skriet vienmēr ir jautrāk, un laiks šķietami paiet ātrāk, turklāt atcelt skrējienu būs daudz grūtāk, ja zini, ka kāds Tevi jau gaida.
Ja skriešanas grupas izveide tomēr nav iespējama, mēģini pats sev radīt īpašu un iedvesmojošu pieredzi. Izveido dziesmu sarakstu ar motivējošu mūziku vai skrējiena laikā klausies savu mīļāko raidierakstu. Tāpat vari ieviest jauku un baudpilnu tradīciju pēc skrējiena, piestājot pēc kafijas un kāda salduma savā mīļākajā kafejnīcā, vai skriešanu apvienojot ar Ziemassvētku gaismiņu apskati.
If Nelaimes gadījumu apdrošināšana – vienmēr līdzās Tavos skriešanas piedzīvojumos
Šobrīd Tev gan jau ir radies labāks priekšstats par to, kā sagatavoties skriešanai ziemā un kā to padarīt par priekpilnu un baudāmu aktivitāti. Izmanto šo laiku, lai uztrenētu spēku un izturību, vienlaikus atceroties par veselību un drošību. Paskubini draugus Tev pievienoties, lai neļautu motivācijai tik ātri pazust sniega kupenās.
Atceries, ka gada aukstākie mēneši nāk ar īpašiem izaicinājumiem, kā slideniem ceļiem, sliktu redzamību un zemu gaisa temperatūru. Tie visi palielina dažādu negadījumu risku. Pat, ja esi izlasījis ieteikumus un labi sagatavojies skriešanai, ziemas laikapstākļi var būt neparedzami un tāpat var notikt kaut kas negaidīts.
Tieši tāpēc, pirms dodies ārā pa durvīm, neaizmirst iegādāties nelaimes gadījumu apdrošināšanu. Mēs piedāvājam daudzveidīgu apdrošināšanu visām vecuma grupām – bērniem, pieaugušajiem un senioriem. Ja skrienot notiek kas neparedzēts, zini, ka būsi pasargāts no negadījuma radītajiem finansiālajiem zaudējumiem. Turklāt atlīdzības vari pavisam viegli un ātri pieteikt Mans If profilā vai lietotnē If Mobile Baltics.