Kā ziemā justies labi? Efektīvi padomi labam garastāvoklim un enerģijai
Ziemas mēneši, it īpaši ziemeļu puslodē, daudziem asociējas ar aukstumu un gariem, tumšiem vakariem. Līdz ar īsākām dienām un dabas procesu palēnināšanos, arī cilvēki meklē siltumu un klusumu – daudziem ir grūtāk sevi pierunāt aktīvi sportot un pavadīt laiku ārā.
Taču ziemā dzīve nav “jāiepauzē” un ziemas mēnešos nav jāgarlaikojas un jāsūdzas par laikapstākļiem – ja vien esi bruņojies ar pozitīvu attieksmi un enerģijas lādiņu.
Mēs esam sagatavojuši šo rakstu ar pieciem praktiskiem padomiem, kas palīdzēs Tev uzturēt aktīvu dzīvesveidu un justies labi ziemā. Lai tie kalpo par Tavu personīgo labsajūtas ceļvedi fiziskās un garīgās veselības uzturēšanai aukstajā sezonā!
1. Pavadi laiku svaigā gaisā
Daudziem ziema saistās ar omulīgiem vakariem mājās, ar tējas tasi un labu filmu vai grāmatu. Lai gan arī šādi pavadīt laiku ir patīkami, mūsu prāta un ķermeņa veselībai ir svarīgi uzturēt aktīvu dzīvesveidu – pat, ja sevi uz to ir nedaudz jāpierunā.
Āra aktivitātes ziemā ir lieliskas vairāku iemeslu dēļ:
- Imunitātes stiprināšana: Pavadot laiku svaigā gaisā, pat aukstā laikā, var stiprināt imūnsistēmu un palīdzēt organismam pretoties slimībām.
- Labāka fiziskā veselība: Ziemas aktivitātes nereti prasa lielāku piepūli, ļaujot iesaistīt vairāk muskuļu un sadedzināt vairāk kaloriju.
- Ieguvumi garīgajai veselībai: Iesaistīšanās āra aktivitātēs ziemā var palīdzēt novērst sezonālās garastāvokļa svārstības un paaugstināt enerģijas līmeni, vairojot dabiskās gaismas iedarbību.
- Stresa mazināšana: Ir pierādīts, ka laika pavadīšana dabā mazina stresu un trauksmi.
- Labāks miegs: Fiziskās aktivitātes svaigā gaisā var uzlabot miega kvalitāti, palīdzot Tev labāk atjaunoties un justies mundrāk.
2. Esi aktīvs un izmēģini ziemas sporta veidus
Vai arī Tev ir pazīstama enerģijas un gandarījuma sajūta, kas parasti seko pēc treniņa? Sportošana - vēl jo vairāk svaigā ziemas gaisā - izsauc virkni laimes hormonu, uzlabojot gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu. Slēpojot pa sniegotām nogāzēm vai dodoties pārgājienā pa dabas takām, organismā izdalās endorfīni - dabiski pretsāpju līdzekļi un garastāvokļa uzlabotāji, kas cīnās pret stresu un nogurumu.
Aukstums bieži vien ir faktors, kas attur cilvēkus no ziemas sporta veidu, piemēram, slēpošanas, snovborda, ziemas pārgājienu vai ziemas skriešanas uzsākšanas. Tomēr viss ir atkarīgs no piemērota apģērba un sagatavošanās. Pirms izvēlies jaunu ziemas hobiju, izpēti, kāds apģērbs un ekipējums tam nepieciešams, un sāc pakāpeniski – ar īsākām distancēm un mazāk intensīviem treniņiem.
Ja vēl neizjūti vēlmi vilkt slidas vai lēkt uz snovborda, vari izkāpt no komforta zonas pamazām, izvirzot piezemētākus mērķus. Piemēram, katru dienu izej mazā pastaigā, reizi nedēļā dodies nelielā pārgājienā vai vienkārši sasniedz ikdienas obligāto soļu skaitu. Ja sajutīsi šo mazo aktivitāšu pozitīvo ietekmi, ar laiku vari palielināt to biežumu vai intensitāti.
3. Atpūties un parūpējies par sevi
Lai gan ir veselīgi un jautri nodoties aktivitātēm svaigā gaisā, netrūkst arī veidu, kā izbaudīt ziemas mēnešus iekštelpās. Tas var būt omulīgs vakars ar labu grāmatu, dažādi rokdarbi vai koncertu un teātra izrāžu apmeklēšana – galvenais atrast aktivitātes, kas Tev sagādā prieku un palīdz uzturēt pozitīvu noskaņojumu. Un neaizmirsti, ka atpūta un relaksācija ir ne mazāk svarīgas kā aktīva atpūta.
Lūk, daži paņēmieni, kā veicināt labsajūtu un mazināt stresu aukstajā sezonā:
- Prioritizē kvalitatīvu miegu: Katru nakti centies nodrošināt 7-9 stundas kvalitatīva miega, jo īpaši ziemas mēnešos, kad mūsu organisms dabiski vēlas vairāk atpūsties.
- Praktizē apzinātību: Tādas metodes kā meditācija, joga un dziļā elpošana var palīdzēt mazināt stresu un uzlabot koncentrēšanās spējas.
- Ej siltā vannā: Relaksācija vannā vai pirtī var palīdzēt atslābināt muskuļus un nomierināt prātu.
- Izvirzi sasniedzamus mērķus: Nelielu, sasniedzamu mērķu izvirzīšana un izpildīšana var uzlabot garastāvokli un sniegt gandarījuma sajūtu.
4. Mazāk tīkamas darbības sasaisti ar pozitīvām asociācijām
Iedomājies kaut ko, kas Tev ziemā patīk – Tev ir iespēja to pārvērst par pozitīvu asociāciju, lai motivētu sevi veikt kādus mazāk patīkamus darbus. Savienojot kādu pienākumu ar kaut ko patīkamu, vari izveidot spēcīgu asociatīvu ieradumu, ko izmantot savā labā. Šī premisa ir izskaidrota Pulicera balvas ieguvēja, produktivitātes autora Charles Duhigg grāmatā “Paradumu spēks” (The Power of Habit). Tūlīt paskaidrosim, kā tas darbojas.
Iztēlojies, ka Tev ir jāveic kāds ne visai patīkams uzdevums, piemēram, mājas uzkopšana vai mācīšanās eksāmenam. Tā vietā, lai no tā baidītos vai izvairītos, Tu vari to asociēt ar kaut ko patīkamu – piemēram, tīrīšanas laikā vienmēr vari klausīties savu mīļāko mūziku. Laika gaitā Tavas smadzenes sasaistīs tīrīšanu ar pozitīvajām emocijām, ko izraisa mūzika.
Līdzīgi, aizdedzinot aromātisku sveci vai uzvelkot omulīgu džemperi, vari radīt pozitīvu rituālu un padarīt pienākumu pildīšanu patīkamāku. Regulāri savienojot šīs iemīļotās darbības ar mazāk tīkamām, Tu varat “ieprogrammēt” savas smadzenes uztvert pienākumus pozitīvākā gaismā.
5. Izgaismo savu mājokli
Atšķirībā no rosīgajiem vasaras mēnešiem, ziemas mierīgākais ritms sniedz iespēju veikt sen atliktus mājas uzlabojumus. Savas dzīvojamās vides sakopšana un izdaiļošana var sniegt patiesi lielu gandarījumu un lepnumu – gan pašam ikdienas dzīvē, gan uzņemot ciemos draugus un ģimeni.
Pat, ja Tavam mājoklim nav nepieciešams nopietns remonts vai būtiskas izmaiņas, vienmēr ir iespējams padarīt savu dzīves telpu vēl jaukāku un iedvesmojošāku. Lūk, dažas idejas:
- Maksimāli izmanto dabisko apgaismojumu. Ielaid telpās pēc iespējas vairāk dienasgaismas, atverot aizkarus dienas laikā. Papildus izmanto saules gaismu imitējošus rīkus (piemēram, gaismas terapijas lampas), kas tumšajos mēnešos palīdz radīt gaišāku un uzmundrinošāku vidi.
- Spēlējies ar mākslīgo apgaismojumu. Kad saule noriet, iededz sveces, krāsainas gaismu virtenes un atmosfēras apgaismojumu. Viedās lampas ļauj regulēt gaismas intensitāti un krāsu, lai radītu perfektu gaisotni – vai nu spilgtu un enerģisku vai maigu un romantisku.
- Dekorē ar košām krāsām. Apsver iespēju nokrāsot sienas gaišās krāsās, lai telpas izskatītos gaišākas un plašākas. Izvēlies gaišas mēbeles un paklājus, lai pastiprinātu gaišuma un viegluma sajūtu telpā. Arī pārdomāti izvietoti spoguļi var atstarot gaismu un vizuāli paplašināt telpu.
- Izvieto telpaugus. Svaigi ziedi vai telpaugi skaistos puķu podos var mājoklī ienest papildu dzīvīgumu un krāsas.
Kā ziemā justies labi un baudīt dzīvi
Vasara ar tās daudzajām aktivitātēm var novērst uzmanību no tādām svarīgām lietām kā rūpes par savu labsajūtu un mājokļa labiekārtošana. Turpretī ziemas mēneši ir īstais laiks prioritizēt visu to, ko vasarā nepaspējam.
Īstenojot šajā rakstā minētos padomus, Tu vari sev apkārt radīt mājīgu un iedvesmojošu vidi, vairojot savu labsajūtu un pozitīvismu.
Atceries – drošības sajūta arī ir būtisks laba noskaņojuma priekšnoteikums. Gādājot par savu labsajūtu un mājokļa skaistumu, pārliecinies arī par to, ka esi pasargāts no neparedzētiem dzīves notikumiem. Uzticama apdrošināšana, piemēram, veselības, nelaimes gadījumu, mājokļa un cita veida apdrošināšanas, sniedz finansiālu drošību, ļaujot Tev izbaudīt ziemas sezonu bez liekām raizēm.